איך נוכל לעזור?

כתיבת תקנון אתר: יצירת תקנון לאתר, חנות מקוונת ואתר מכירות

17/08/2023 זמן קריאה: 5 דק׳

החיים בעידן הדיגיטלי פרצו גבולות ויכולות, אך הם גם מציבים בפנינו אתגרים חדשים. אחד האתגרים החשובים ביותר הוא הגנה בפני הפרטיות שלנו. כאשר אנו משתמשים באינטרנט, אנו משאירים מאחורינו עקבות דיגיטליים רבים, כגון היסטוריית חיפוש, פרסומות שהוצגו לנו, ופרטי התקשרות שלנו. נתונים אלו יכולים להיאסף על ידי אנשים, גופים וארגונים שונים, המשתמשים בהם כדי לעקוב אחרינו, למכור לנו מוצרים ושירותים, ולבנות לנו פרופיל אישי. ישנם מקרים לצערנו שאותם גופים מעוניינים לבצע פעולה עוינת נגדנו, בעיקר כלכלית. בשפה מקצועית זה נקרא 'דיוג' או 'פישינג' (phishing).

אותם אתגרים הביאו מערכות נוספות במדינה לתמוך, לסייע ולהגן על האזרחים ועל החברות אשר פעילות באינטרנט ומפעילות אתרים קטנים בהיקפים ו/או אתרים גדולים של רשתות ענק. החוק החל לייצר רגולציות בעולם הדיגיטלי, נוצר תחום משפטי חדש בישראל – דיני אינטרנט, אשר יש לו ממשקים עם תחומים משפטיים נוספים (למשל זכויות הפרט, פלילי, זכויות יוצרים ועוד). אחד האמצעים המגינים על שני הצדדים: קהילת הרוכשים המקוונים ובעלי האתרים הוא תקנון אתר.

תקנון לאתר הוא מסמך משפטי המסדיר את היחסים בין בעלי האתר לבין המשתמשים בו. הוא מגדיר תנאי שימוש לאתר, את הזכויות והחובות של המשתמשים (ושל בעלי האתר), ואת התהליך לפתרון מחלוקות בין המוכר לרוכש, בין בעל האתר ללקוח. תקנון אתר יכול לעזור להגן על הפרטיות שלנו, האזרחים, על ידי הגדרת הכללים לגבי איסוף ועיבוד המידע שלנו על ידי בעלי האתר.

תקנון לאתר אינטרנט חשוב הן לבעלי האתר והן למשתמשים בו, שכן לבעלי האתר הוא מספק הגנה משפטית במידה והמשתמשים מפרים את תנאי השימוש. למשתמשים הוא מספק מידע על הזכויות והחובות שלהם בעת השימוש באתר, או בעת רכישת מוצר או שרות ממנו. בנוסף תקנון אתר אינטרנט מסייע להימנע מהפרת תנאי השימוש.

 

חשוב מאוד שהתקנון יהיה ברור, קל לקריאה וידידותי, לא ארוך מידי ולא במילים גבוהות מידי. יהיה נגיש ולא מוחבא (בדרך כלל נמצא בתחתית העמוד בחלק התחתון שנקרא "פוטר" (footer).

חלק מהנושאים הנפוצים המופיעים בתקנון אתר כוללים (נפרט יותר בהמשך):

 • הגדרות
 • תנאי השימוש
 • זכויות קניין רוחני
 • מדיניות פרטיות
 • הודעות משפטיות
 • סמכות שיפוט

חשוב לקרוא את תקנון האתר לפני השימוש בו, ולהבין את הזכויות והחובות שלכם בעת השימוש באתר.

המאמר הבא, יספק לכם, קהל בעלי האתרים, מבוא ראשוני וחשוב על נושא תקנון האתר, יסביר את החשיבות לקיומו וכיצד מומלץ לבנות אותו.

כתיבת תקנון לאתר אינטרנט – קווים מנחים

ראשית, חשוב להדגיש, מאמר זה אינו מסמך משפטי ואינו מחליף את האחריות של בעלי האתרים לכתיבת תקנון. ישנם בעלי אתרים שמעתיקים תקנונים של אתרים אחרים ומשנים פרטים כך שיתאים לאתר שלהם. זוהי סוגיה מורכבת ורגישה, ככל שהאתרים גדולים יותר ומורכבים יותר הנחיצות של עורכי הדין בעלי ניסיון בתחום ואשר תחום עניינם הוא דיני אינטרנט גדול יותר. יש להתאים את אופי החנות האינטרנטית, לאופי המוצרים ולתרבות הרכישה של קהל היעד. תקנון אתר מכירות (תקנון חנות אינטרנטית)  שונה מאתר לאתר ובוודאי כאשר משווים אותו לתקנון של אתרי תדמית.

ויתור על שרותו של עורך דין בזמן יצירת תקנון לאתר שלכם, ובנייתו בכוחות עצמכם, מעמיד אתכם בסוג של סיכון במקרה של תביעה או משבר מול לקוח או גוף מתחרה אחר בשוק.

כתיבת תקנון לאתר היא משימה מקצועית וראוי שתיעשה ע"י מקצוענים בתחום – עורכי דין עם התמחות מתאימה בדיני אינטרנט.

התנאים וההגבלות מהווים את הבסיס לתקנון האתר שלכם. הם מתארים את הזכויות, האחריות והציפיות הן של בעל האתר והן של המשתמשים. כמה אלמנטים נפוצים שיש לכלול בתנאים והגבלות הם:

 • כתב ויתור: ציינו בבירור את מגבלות האחריות והתנערו מאחריותכם לשגיאות, אי דיוקים או השמטות באתר שלכם.
 • זכויות יוצרים וזכויות קניין רוחני: ציינון את הבעלות על תוכן האתר, הסימנים המסחריים וזכויות היוצרים שלכם, אסרו על שימוש או שכפול בלתי מורשים בתכנים שבו.
 • הגבלת אחריות: הגדירו את מידת האחריות לכל נזק או הפסדים שייגרמו למשתמשים במהלך האינטראקציות שלהם עם האתר שלכם.
 • חוק וסמכות שיפוט חלים: ציינו את החוקים ותחומי השיפוט השולטים בכל מחלוקת או תביעה משפטית הנובעת מהשימוש באתר שלכם.
 • סעיפי סיום: תארו את הנסיבות שבהן אתם רשאים לסיים חשבונות משתמש או להשעות את הגישה לאתר שלכם.

להלן דוגמאות לפרקים בתקנון של אתר. במקומות שבו צוין שם העסק ופרטים מזהים כיסינו את הנתונים כמובן.

חלק ראשון – תקנון השימוש – כללי

מבוא או "כללי" זהו החלק הראשון של התקנון.

זוהי למעשה הקדמה בה בעל העסק/ האתר מציג את פרטיו הרשומים ברשויות החוק והמיסים, יכול כמובן לצרף ח.פ. המבוא הוא כמו פתיח של חוזה התקשרות ודי דומה מתקנון לתקנון. בסיומו ניתן לצרף משפט "מקליל" כמו מאחלים לכם קנייה מהנה.

חלק שני – תחומי שרות

כאמור, מדובר בדוגמא בלבד.

חלק זה מגדיר במפורש את אזורי החלוקה והשליחות, זמן האספקה ועוד.

החלק הזה חייב להתאים ליכולות של העסק ולמגבלות הקיימות של חברת השליחויות. למרות הרצון העז שלכם כבעלי עסק והאתר לתת שרות מהיר ויעיל ללקוחות שלכם לא תמיד זה נופל בקנה אחד עם היכולות של חברת השליחויות.

מומלץ לשים דגש וחשיבה נוספת על החלק הזה בתקנון, יש בו פוטנציאל לפיצוי לקוחות ואיבוד הכנסה.

חלק שלישי – פרק המוצרים

חלק בתקנון שמגדיר את המוצרים או את המדיניות לגביהם. יש מספר סגנונות לאופי הפרק ולכתיבתו. חלק רשומים כסעיפים ברורים ומדויקים עם גבולות גזרה ודגשים שהלקוח יכיר וידע, וחלק מהסעיפים רשומים כפסקאות והפניות לחוקי המדינה בניסוחים משפטיים. אתם, בעלי האתרים יחד עם עורכי הדין תצטרכו להגדיר מה הכי נכון עבור האתר שלכם והלקוחות שלכם. מצד אחד אסור שהפרק יבהיל לקוחות שלכם מקניה באתר ומצד שני הפרק אמור להגן עליכם כבעלי עסק ועליהם כצרכנים.

להלן שתי דוגמאות.

חלק רביעי – מחירים ותשלום

פרק המגדיר מדיניות של מחירים (מתעדכנים מעת לעת), עלויות של משלוחים או משלוחים חינם (אם יכול להשתנות- חשוב לציין), צורת התשלום ועוד.

ניתן לתת לכל תחום פרק בנפרד או לאחד בפרק אחד, לא משנה באופן מהותי.

מצורפות שתי דוגמאות:

חלק חמישי – מדיניות ביטולים

פרק מאוד חשוב. במחקרים שבוצעו, הסתבר שמכל התקנון זהו אחד הסעיפים הנקראים והנבדקים ביותר ע"י הלקוחות, בעיקר בקרב חנויות אופנה ובעיקר בקרב נשים.

גם לפרק זה אנו מציגים 2 דוגמאות:

חלק שישי – סעיפים נוספים בהתאם לצרכים

חמשת הפרקים שהצגנו הם בסיס ראשוני לבניית תקנון של אתר. ישנם עוד פרקים רלוונטיים ופוטנציאלים שעשויים ומומלץ להכניסם לתקנון, כל זאת בהתאם לאופי עסק ועיסוקו, כמו למשל:

 • סעיף המגדיר את זכויות הקניין הרוחני של בעלי האתר, כגון זכויות יוצרים, סימני מסחר, ופטנטים. פרק זכויות לקניין רוחני בתקנון של אתר חשוב מאוד מכיוון שהוא מגדיר את זכויותיו של בעל האתר בתוכן האתר, כולל טקסט, תמונות, קוד וכו'. פרק זה יכול לעזור להגן על בעל האתר מפני הפרת זכויות יוצרים, שימוש לא מורשה במידע ופגיעה במוניטין שלו. הפרק צריך לכלול את המידע הבא:
 • א. הצהרה כי כל התוכן באתר הוא קניינו של בעל האתר, או של צד שלישי שהעניק לבעל האתר את הזכות להשתמש בו.
 • ב. הגדרת מהו שימוש מותר בתוכן האתר, למשל צפייה, הורדה לשימוש אישי בלבד, וכו'.
 • ג. הגדרת מהו שימוש אסור בתוכן האתר, למשל העתקה, שינוי, חלוקה, וכו'.
 • ד. הצהרה כי הפרת זכויות הקניין הרוחני של בעל האתר עלולה לגרום לתביעה משפטית.
 • ה. פרק זכויות לקניין רוחני בתקנון של אתר צריך להיות מנוסח בצורה ברורה וחד משמעית, וחשוב לעדכן אותו מעת לעת על פי הצורך.
 • שמירה על מדיניות הפרטיות והתחייבות של בעלי האתר שלא לעשות שימוש שלא כחוק בפרטי הלקוחות שלהם: איסוף מידע ושימוש, שימוש בעוגיות וטכנולוגיות מעקב, אמצעי אבטחת נתונים, שיתוף מידע של צד שלישי וציות לחוקי הגנת המידע.

פרק זה מספק לאנשים מידע על איך האתר משתמש במידע האישי שלהם. התוכן בפרק אמור לעזור למשתמשים לקבל החלטות מושכלות על האם הם רוצים לספק את המידע שלהם לאתר, ויכול גם לעזור להגן על הפרטיות שלהם.

פרק שמירה על פרטיות בתקנון של אתר צריך לכלול את המידע הבא:

 • איזה מידע אישי האתר אוסף מהמשתמשים.
 • איך האתר משתמש במידע האישי של המשתמשים.
 • עם מי האתר משתף את המידע האישי של המשתמשים.
 • איך המשתמשים יכולים לעיין במידע האישי שלהם ולעדכנו.
 • איך המשתמשים יכולים לבטל את הסכמתם לשימוש במידע האישי שלהם.
 • פרק שמירה על פרטיות בתקנון של אתר צריך להיות מנוסח בצורה ברורה וחד משמעית, וחשוב לעדכן אותו מעת לעת על פי הצורך
 • פרק אודות היבטים משפטיים כמו הודעות משפטיות, אחריות משפטית על מוצרים והשרות ואף ציון סמכות השיפוט במקרה של קונפליקט משפטי.

כתיבה עצמית של תקנון אתר – טיפים כלליים

במידה והחלטתם לבנות ולייצר תקנון לבד ללא סיוע של עורך דין (שוב, לא בהמלצתנו), להלן 6 קווים מנחים לביצוע המשימה:

 • מכירות, החזרות והחזרים: הגדירו בבירור את מדיניות המכירה שלכם, כולל אמצעי תשלום, אפשרויות משלוח, נהלי החזרה והחזרים, כולל הימצאות מלאי והתייחסות לכך.
 • מאפייני תשלום מאובטחים והגנה על נתוני לקוחות: ודאו שהחנות המקוונת שלכם משתמשת באמצעי תשלום מאובטחים כדי להגן על נתונים פיננסיים של הלקוחות. יש ליישם אמצעים לשמירה על מידע לקוחות, כגון הצפנת SSL ועמידה בתקני אבטחת מידע של תעשיית כרטיסי התשלום (PCI-DSS).
 • חוקים ותקנות להגנת הצרכן: הכירו את חוקי הגנת הצרכן החלים בתחום השיפוט שלכם, כגון תקנות מכירה מרחוק או דרישות גילוי, וודאו שהאתר שלך תואם לתקנות אלה.
 • השתמשו בשפה ברורה ותמציתית: כתבו את התקנות שלכם בשפה פשוטה ומובנת כדי להבטיח שהמשתמשים יוכלו להבין בקלות את הזכויות והחובות שלהם.
 • חפשו ייעוץ משפטי בעת הצורך: אם יש לכם ספקות או חששות לגבי ההיבטים המשפטיים של תקנות האתר שלכם, התייעצו עם עורך דין המתמחה בדיני אינטרנט.
 • עדכנו בקביעות את התקנות: מחירים משתנים, מוצרים יוצאים מהליין או נכנסים חדשים. עולם הדיגיטל ותחום אתרי החנויות משתנה כל הזמן ועליכם להתאים את התקנון למצבים המשתנים.

לסיכום

יצירת תקנון אתרים הוא שלב הכרחי וחובה לכל בעל אתר, אחת כמה וכמה באם מדובר באתר חנות שיש לו אינטראקציה מכירתית עם לקוחות. התקנון מייצר סביבה מקוונת בטוחה ומהימנה. על ידי מתן עדיפות להגנה על משתמשים וציות לחוק, אתם יכולים לבנות מוניטין של אמינות ולרכוש את אמון המשתמשים שלכם. אנו מקווים שהמדריך המקיף הזה סיפק לכם תובנות והדרכה חשובות.

לסיוע ומענה על שאלות בנושא תקנון אתר או קידום האתרים בגוגל וברשתות חברתיות אתם מוזמנים לפנות אל המומחים שלנו בטלפון 072-3340848

זכרו, התקנות שאתם יוצרים הן לא רק דרישה משפטית אלא גם יכולות לשפר את האמינות וחווית המשתמש של האתר שלכם מול הקהל יעד שלכם.